František Uhlíř


hlavní - životopis - fotky - diskografie - František Uhlíř Team


František Uhlíř (kontrabasista, skladatel)
Narodil se 24.7.1950 v Ústí n/Orlicí v muzikantské rodině(děda kapelník,otec učitel hudby,skladatel a kapelník).1965 začal studovat na Státní konzervatoři v Brně kontrabass, piano a komponování.
V roce 1971 absolvoval konzertem J.K.Vaňhala (1739-1813) pro kontrabass s doprovodem Moravského komorního orchestru.
Od roku 1971 žije F. Uhlíř v Praze,kde se velmi brzo zařadil mezi vyhledávané hráče na kontrabass.
V roce 1973 dostává na jazzovém festivalu v Přerově cenu za nejlepší solistický výkon.
Od roku 1974 se stává spolu s E.Viklickým členem skupiny SHQ Karla Velebného a spolupracuje také s dalšími vynikajícími československými jazz. hudebníky a skupinami (E.Viklický Q, Linha Singers, Impuls,Barock JazzQ,L.Deczi Cellula International, J.StivínQ, K.Růžička, R.Dašek, J.Koubková, Z.Lapčíková, G.Jonáš, P.Lipa, J.Dodo Šošoka).
Během své bohaté kariéry spolupracoval také F.Uhlíř s význačnými evropskými a světovými hudebníky
(D.Weckl, B.Moses, B.Bailey, J.Newman, T.Curson, W.Shaw, P.Wilson, S.Costanzo, S.Nistico, S.Hamilton, S.Robinson, B.Golbin z U.S.A.; S.Houben, P.Catherine, J.Piroton, B.Castelluci z Belgie; B.Dennerlein, W.Haffner, D.Gojkovič, W.Lackerschmied, D.Terzic, C.Stötter, A.Hertrich, East-West Connection z Německa; G.Cazzola, G.Centis, R.Magris, Euro Plane Orchestra z Italie; D.Moccia, S.Schlegel, R.Morgentaler ze Švýcarska; P.Mikkeborg, A.Riel z Dánska; ČESKO-Norský Band; J.Nicholas, D.Wickins, T.Smith, E.Severn, T.Bancroft z Velké Británie).
V rámci hudebních turné účinkoval v těchto zemích(Německo, Norsko, Dánsko, Holandsko, Belgie, Španělsko, Itálie, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Rusko, Bulharsko, Kypr, Izrael, Kanada, Vietnam).
Natočil mnoho desek jako "sideman" a také dvě desky autorské(Basssaga, František Uhlíř Team feat.Claus Stötter).Mnoho radio a televizních produkcí jak doma tak i v zahraničí.
Jako skladatel také filmová hudba pro animovaný film.
V roce 1987 založil František Uhlíř vlastní skupinu "František Uhlíř Team".